مقالات

مصالح ساختمانی چیست و انواع آنها

آشنایی با انواع مصالح ساختمانی برای هر شخصی که به نوعی در حوزه ساخت‌وساز فعالیت می‌کند، ضروری است. چراکه شناخت مصالح و انتخاب دقیق آن‌ها به شما کمک می‌کند تا سازه‌ای بادوام و باکیفیت داشته باشید. این مقاله، به‌صورت جامع و کامل انواع مصالح ساختمانی را معرفی و مورد بررسی قرار داده است:

مصالح ساختمانی چیست؟

مصالح ساختمانی به کلیه اقلام و موادی گفته می‌شود که برای ساختمان‌سازی از آن‌ها استفاده می‌کنند. برخی از این مواد به‌صورت طبیعی به دست می‌آیند و برخی دیگر در کارخانه ساخته می‌شوند. این مواد در ساخت صفر تا صد سازه یعنی از سفت‌کاری تا نازک‌کاری، کاربرد دارند.

سنگ، بتن، سیمان، آجر و مقاطع فولادی، پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند که در هر پروژه‌ای می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

انواع مصالح ساختمانی دسته‌بندی‌های مختلفی دارند که در ادامه، با دسته‌بندی مصالح ساختمانی بر اساس جنس و نحوه تولید آشنا می‌شوید.

مصالح ساختمانی بر اساس جنس به چند نوع تقسیم می‌شوند؟

از نظر جنس، انواع مصالح ساختمانی را به دو دسته ساده و مرکب تقسیم می‌کنند:

مصالح ساختمانی ساده چیست؟

مصالح ساختمانی ساده، مصالحی هستند که معمولاً مستقیم از طبیعت به دست می‌آیند و مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها یکسان و یکدست است. به عنوان مثال، گچ، ماسه و آجر، در دسته مصالح ساختمانی ساده قرار می‌گیرند.

مصالح ساختمانی مرکب چیست؟

مصالح ساختمانی مرکب نیز آن دسته از مصالحی هستند که از ترکیب چند ماده به دست می‌آیند. بتن، ملات، ایزوگام و … مثال‌هایی از مصالح ساختمانی مرکب هستند.

دسته‌بندی انواع مصالح ساختمانی بر اساس روش تولید چگونه است؟

برخی از مصالح ساختمانی را می‌توان به‌صورت مستقیم در سازه به کار برد و برخی دیگر، پیش از کاربرد نیاز به آماده‌سازی دارند. از نظر روش تولید، مصالح ساختمانی به دو دسته پیش‌ساخته و درجا تقسیم می‌شوند:

مصالح ساختمانی پیش‌ساخته یعنی چه؟

این دسته از مصالح ساختمانی، آن‌هایی هستند که در کارخانه یا کارگاه ساخته و مونتاژ می‌شوند و پس از انتقال به محل پروژه، می‌توان آن‌ها را نصب کرد و مورد استفاده قرار داد. بزرگ‌ترین مزایای مصالح ساختمانی پیش‌ساخته، صرفه‌جویی در وقت، نیروی انسانی و هزینه‌های کلی پروژه در کنار کاهش ضایعات و حفظ محیط‌زیست است.

بزرگ‌ترین عیب مصالح ساختمانی پیش‌ساخته نیز این است که باید از ابتدا طراحی سازه بر اساس ویژگی‌ها، ابعاد و … آن‌ها ساخته شود و انعطاف‌پذیری آن‌ها کم است. همچنین طراحی و آماده‌سازی آن‌ها، می‌تواند زمان‌بر باشد.

انواع قطعات بتنی پیش‌ساخته مثل دال بتنی پیش‌ساخته، پانل‌های گچی، کاشی، سرامیک و … مثال‌هایی از مصالح ساختمانی پیش‌ساخته هستند.

مصالح ساختمانی درجا یعنی چه؟

مصالح ساختمانی درجا، مصالحی هستند که پس از انتقال به محل پروژه، با سایر مصالح دیگر یا آب، ترکیب شده و سپس مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسکلت ساختمان، انواع ملات، قیرگونی، چارچوب در و … مثال‌هایی از مصالح ساختمانی درجا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.