مقالات

تفاوت گچ روکار و گچ زیرکار چیست؟

 – گچ روکار (گچ سفید)

   – گچ زیرکار

این دو نوع گچ از سنگ گچ استخراج می شوند و نوع ذرات گچ می تواند دلیل تفاوت بین این دو نوع گچ باشد.

چه خصوصیاتی از گچ در ساختمان سازی مهم است؟

  • گچ خاصیت چسبندگی دارد و بسیار مهم است که در شرایط آب و هوایی مختلف بتواند این خاصیت را حفظ نماید.
  • قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن گچ
  • سختی گچ و با دوام بودن آن
  • با هر موقعیت آب و هوایی باید بتوان آن را اجرا کرد.
  • برای ورود و نفوذ رطوبت به سطح گچ باید قابلیت بررسی مداوم را دارا باشد.
  • داشتن کارایی مناسب

مهمترین تفاوت گچ روکار و گچ زیر کار

مهمترین تفاوت گچ روکار و گچ زیرکار در گیرش اولیه و نهایی این دو می باشد. گچ روکار زمان گیرش بالاتری نسبت به گچ زیرکار دارد.

از لحاظ قیمت نیز گچ روکار نسبت به بقیه گچ ها در ساختمان، قیمت کمتری دارد. از گچ سفید برای سفیدکاری، نازک کازی و ابزارزنی استفاده می شود.

گچ زیرکار چگونه گچی است؟

بهتر است بدانید که نحوه ی تولید گچ روکار و گچ زیرکار (که با گچ خاک هم شناخته می شود) یکسان است با این تفاوت که در پروسه ی تولید، سرند و آسیاب گچ روکار از تجهیزاتی با تکنولوژی بالاتر استفاده می گردد.

حال که فهمیدیم گچ زیر کار چیست به ضخامت این گچ می پردازیم. ضخامت گچ های زیرکار در ساختمان سازی به طور کلی 11 میلی متر برای دیوارها و 8 میلی متر برای سقف ها اعمال می شود.

گچ زیر کار چگونه گچی است؟

برای پاسخ به این سوال که گچ زیر کار چیست در ابتدا باید دانست که نحوه ی تولید گچ روکار و گچ زیرکار (که با گچ خاک هم از آن یاد می کنیم) یکسان است با این تفاوت که در آماده سازی گچ روکار از تجهیزاتی با تکنولوژی بالاتر استفاده می شود چرا که در پروسه ی تولید، سرند و آسیاب گچ روکار با دقت بیشتری انجام می شود.

عیوب گچ کاری در ساختمان

از جمله عیوب قابل ذکر در گچ کاری ساختمان می توان به  ایجاد ترک، تاول، توسعه ی یک یا چند شکاف یا درز در بدنه ی سطح گچ کاری شده اشاره کرد. هنگام استفاده از گچ به عنوان گچ سفیدکاری باید این معایب را در نظر گرفت.

 

کیفیت گچ به چه عواملی وابسته است؟

گچ ها بعد از بیرون آمدن از کوره به صورت پودر در می آیند. ابعاد این پودر (درشتی و کوچکی ) در کیفیت آن تاثیر زیادی دارد. کیفیت گچ با اندازه ذرات گچ رابطه ی مستقیم دارد به طوری که هر چه ذرات گچ کوچکتر باشند گچ از کیفیت بالاتری برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.